Detailplaneeringu eskiislahenduse avalikustamine (valikuline)
|
Järgmine etapp> |
Mida tähendab DP lähteseisukohtade ja eskiislahenduste avalikustamine? |
DP lähteseisukohtade ja eskiislahenduste avalikustamine ei ole detailplaneeringute puhul alati kohustuslik, vajaduse otsustab üldjuhul kohalik omavalitsus. Kohustuslik on vähemalt ühe avaliku arutelu korraldamine selles etapis seaduses (PlanS § 10 lg 6.1) sätestatud juhtudel.
Selles etapis saavad huvilised tutvuda planeeringu ülesandepüstituse ja võimalike põhimõtteliste lahendustega ning nende kohta arvamust avaldada. Eesmärgiks on anda võimalikult täpne ülevaade kavandatavatest arengutest või arendaja plaanidest.
Seadusega ei ole määratud, kas ja millisel moel (kirjalikult, suuliselt või mõlemal viisil) selles etapis planeeringut tutvustatakse ja seisukohti esitada saab – selle otsustab kohalik omavalitsus.
Eskiislahendus ei ole lõplik ega täielik planeeringulahendus, detailset planeeringulahendust hakatakse välja töötama alles pärast eskiislahenduse arutelu (vt. järgmine etapp).
Samuti ei ole tegemist viimase avaliku väljapanekuga - planeeringu koostamise ja vastuvõtmise järel korraldatakse veel vähemalt üks avalik väljapanek, mille käigus on samuti kõigil soovijatel võimalik seisukohti esitada.
Koos DP lähteseisukohtade ja eskiislahenduste avaliku väljapanekuga võidakse korraldada ka keskkonnamõju strateegilise hindamise programmi väljapanek.
Mida saan selles etapis ette võtta? |
Kui materjalid pannakse avalikkusele tutvumiseks välja:
- Tutvu materjalidega – tee endale selgeks, mida kavandatakse, milliseid alternatiive käsitletakse jne.
- Kui sul tekib planeeringu osas mõtteid, jaga neid kohaliku omavalitsusega.
- Olulisi seisukohti väljenda kirjalikult (kas tava- või e-posti teel). Nii saavad need kindlasti üles märgitud ning neid tuleb edaspidi kaaluda. Näpunäiteid seisukohtade koostamiseks leiad siit.
Kui korraldatakse avalik arutelu (koosolek):
- Kui sa ei ole planeeringu materjalidega veel tutvunud, siis tee seda nüüd kindlasti enne avalikku arutelu - nii on koosolekul lihtsam kaasa rääkida.
- Osale arutelul aktiivselt – küsi selgitusi ja küsimusi, väljenda oma arvamust!
- Palu arutelu järel endale saata koosoleku protokoll – nii saad kontrollida, kas Sinu olulisemad seisukohad said õigesti ja täies ulatuses kirja pandud. Vajadusel juhi puudustele tähelepanu.
Mis minu seisukohtadest edasi saab? |
Kirjalikult esitatud seisukohale peab omavalitsus vastama 4 nädala jooksul pärast seisukoha kättesaamist. Vastus antakse vastavalt Sinu soovile või seisukoha esitamise viisile tava- või e-posti teel.
Kust saan infot? |
- Täpsemad nõuded info jagamise kohta selles etapis puuduvad, kuid tavaliselt avaldatakse teateid planeeringute eskiislahenduste kohta kohaliku omavalitsuse veebilehel.
- Tasub jälgida ka kohaliku omavalitsuse ametlikke teateid
ajalehes või ajalehtedes, kus nende teadete avaldamine on ette nähtud.
- Kui korraldatakse eskiislahenduse avalik väljapanek, on materjalid kättesaadavad teates nimetatud kohas ja ajal, praktikas
sageli ka kohaliku omavalitsuse veebilehel.
<Eelmine etapp | Järgmine etapp> |