Oska osaleda!
Juhend olulistes otsustusprotsessides osalemiseks*
Hea huviline!
Siit leiad Keskkonnaõiguse Keskuse juristide koostatud juhised, mis aitavad osaleda enamlevinud keskkonda puudutavate otsuste tegemises. Räägime siin otsustest näiteks uute hoonete rajamiseks nii linnas kui maal (nt uued elamupiirkonnad, suurlaudad, tootmisettevõtted), tee-ehitusest, maavarade kaevandamisest vmt.
Otsustamises saad osaleda siis, kui uus ehitis või tegevus on alles kavandamisel. Kui ehitamine, kaevandamine vmt juba käib, siis on sel tõenäoliselt luba olemas. Kui tegevus sind häirib, siis saad kas luba vaidlustada või uurida, kas järgitakse loa tingimusi ning vajadusel pöörduda järelevalveasutuste poole.
Kui aga nägid hiljuti ajalehes või internetis teadet, et avalikustatud on loa eelnõu või tutvumiseks välja pandud planeering, siis on õige aeg juba tegevuse kavandamises kaasa rääkimiseks. Sul on õigus ja võimalus otsust mõjutada! Soovitused tegutsemiseks:
- Vaata järele, mida plaanitakse - plaanitav tegevus võib sind rohkem puudutada kui teatest välja lugeda saab. Lisainfo saamiseks peaks teates olema viide materjalidele.
- Tegutse kohe – uuri ise infot ja edasta teistele! Teated annavad märku sellest, et otsustamine on juba alanud. Kui jääd ootama järgmisi teateid või kutseid, võib lõpuks kopp maas olla, enne kui jõuad reageerida.
- Pane oma arvamus kirja ja saada otsustajale ära - ära jää ootama arutelu ja võimalust seal sõna võtta! Kirjalikult vormistatud arvamust võetakse tõsisemalt, arutelul ei pruugi seisukohad välja kosta.
- Kui olukord on keeruline ja sellest ise hästi aru ei saa, siis konsulteeri juristiga. Mida varem, seda parem. Kui otsused juba tehtud ja sa ei kasutanud oma kaasa rääkimise võimalust ära, on nende vaidlustamine keerulisem.
Mis on õige aeg reageerimiseks? Kellele seisukohad saata? Üldjuhul peaksid neile küsimustele saama vastuse juba avalikust teatest. Teates peaks olema kirjas, kas avalikustamisel on:
Kui sa ei ole ühtki teadet näinud, aga oled kuulnud, et midagi on teoksil, siis tuleks kõigepealt välja selgitada, kas otsustamine on veel pooleli. Mõistlik on küsida see järgi ametnikelt:
- Kohalikust omavalitsusest (planeeringute või keskkonnateemade eest vastutavalt ametnikult)
- Keskkonnaametist
- Rahandusministeeriumist (planeeringute osakond).
Küsida võid kirjalikult teabenõudega või suuliselt. Vaata, kuidas infot küsida.
Ja lõpuks võtta juhiseid ka lihtsalt hariva lugemismaterjalina. Sind huvitava teema leiad sisukorrast.