Riigi eriplaneeringu lähteseisukohtade ja KSH väljatöötamise kavatsuse avalikustamine
<Sisukord |
Mida tähendab riigi eriplaneeringu lähteseisukohtade ja KSH väljatöötamise kavatsuse avalikustamine? |
Riigi eriplaneeringu lähteseisukohad on lähteülesandeks järgnevale planeeringu koostamisele. Neis määratakse kindlaks planeeringu koostamise eesmärk, ajakava jms. Oluline on, et lähteseisukohtades on toodud esialgne valik võimalikest asukohtadest, kuhu planeeritavat objekti saaks rajada ja mille hulgast sobivaimat välja selgitama asutakse.
Keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) väljatöötamise kavatsus omakorda on lähteülesandeks planeeringu mõjude hindamisele. Selles määratakse mh kindlaks erinevad uuringud, mida tehakse selleks, et välja selgitada planeeringuala keskkonnatingimused ja võimalikud mõjud.
Mõlema dokumendi osas toimub avalik väljapanek, mis tähendab, et huvilised saavad Rahandusministeeriumi veebilehel ja avalikes kohtades tutvuda planeeringu lähteseisukohtade, KSH väljatöötamiskavatsuse ja muude oluliste dokumentidega. Pärast avaliku väljapaneku lõppu toimub avalik arutelukoosolek.
Selle etapi eesmärgiks on võimalikult vara avalikkusele märku anda, millised on riigi kavatsused vastava suurobjekti rajamisel ja koguda neile tagasidet. Kuigi ka hiljem saab planeeringu osas kaasa rääkida, on mõistlik alustada varajases etapis, sest siis on ka otsustajal lihtsam Sinu seisukohtadega arvestada.
Mida saan selles etapis ette võtta? |
- Tutvu planeeringu ülesandepüsituse ning
võimalike lahendustega, sh võimalike
asukohtadega ning mõjude hindamise lähteülesandega!
- Planeeringu lähteülesande ja KSH väljatöötamise kavatsuse avalik väljapanek kestab vähemalt 60 päeva. Selle aja kestel peavad materjalid olema välja pandud Rahandusministeeriumis ametnike tööaja jooksul, samuti peab planeeringulahendusega olema võimalik tutvuda planeeringuala valdade või linnade keskustes ja valdade suuremates asulates, samuti Rahandusministeeriumi veebilehel.
- Kui Sul tekib dokumentides esitatud info osas mõtteid (nt teisi võimalikke asukohti või täiendavaid uuringuid, mida tasuks läbi viia), jaga neid planeeringu koostamist korraldava Rahandusministeeriumiga!
- Oma seisukohti tasub väljendada kirjalikult (kas tava- või e-posti teel). Nii saavad need kindlasti üles märgitud ning neid tuleb edaspidi kaaluda. Näpunäiteid seisukohtade koostamiseks leiad siit.
Avaliku arutelu ajal:
- Osale arutelul aktiivselt – küsi selgitusi ja küsimusi, väljenda oma arvamust!
- Palu arutelu järel endale saata koosoleku protokoll – nii saad kontrollida, kas Sinu olulisemad seisukohad said õigesti ja täies ulatuses kirja pandud. Vajadusel juhi puudustele tähelepanu.
Mis minu seisukohtadest edasi saab? |
Kirjalikult antud seisukohtadele peab Rahandusministeerium
vastama 30 päeva jooksul. Vastuses peab olema selgitatud, kas seisukohaga
arvestati või mitte ning miks. Samuti tuleb vastuses teada anda, kus ja millal
toimub planeeringu avalik arutelu.
Kust saan infot? |
- Avaliku väljapaneku toimumise koha ja aja kohta ilmub teade Rahandusministeeriumi veebilehel hiljemalt 14 päeva enne väljapaneku toimumist.
- Võimalusel tasub jälgida ka Rahandusministeeriumi ametlikke teateid ajalehtedes, kus neid avaldatakse.
- Avalikule väljapanekule tulevad materjalid on kättesaadavad teates nimetatud kohas ja ajal, samuti Rahandusministeeriumi veebilehel.
- Kui avaliku väljapaneku kohta ei ole veel teadet ilmunud, saad infot avaliku väljapaneku kavandatud aja kohta küsida vastavalt Rahandusministeeriumi planeerimisametnikult.
<Eelmine etapp |