Tänapäevane tööstus kasutab suurt hulka erinevaid keemilisi ühendeid, töötades pidevalt välja uusi. Kuna sugugi kõik nendest ühenditest ei ole inimeste tervisele või keskkonnale ohutud, reguleeritakse teatud ainete tootmise, kasutamise ja turustamise lubatavust ka õigusaktidega. Eestis on mõned kemikaalide käsitlemise ning turustamise nõuded kehtestatud kemikaaliseaduses, samas on üha suurem hulk reegleid sätestatud otsekohalduvates EL määrustes..
Kemikaalide turule lubamine
Kõige suurem hulk erinevaid kemikaale on Euroopa Liidu tasandil kaetud Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrusega nr 1907/2006 (nn REACH-määrus). Selle kohaselt tuleb keemilisi aineid turule laskvatel ettevõtetel üleminekuperioodi lõpuks (2018. aasta 31. maiks) registreerida kõik ained, mida nad toodavad või impordivad enam kui 1 tonni aastas. Registreerida ei tule vaidselliseid aineid, mille kasutus on reguleeritud teiste õigusaktidega (nt biotsiidid ja püsivad orgaanilised saasteained) ja üldiselt ohutuid kemikaale (nt vesi, hapnik). Määruse alusel asutatud Euroopa Kemikaaliametil on õigus hinnata kemikaalide ohutust ning väga probleemsete ainete korral otsustada nende kasutamise ja turule laskmise lubatavuse üle.
Biotsiidid
Biotsiidid on vahendid, mille aktiivsed toimeained on ette nähtud kahjulike organismide ohjamiseks keemilisel või bioloogilisel teel (nt taimekaitsevahendid). Kuigi sellised ained aitavad inimestel kaitsta end ja oma vara kahjulike organismide eest, võivad nad olla ohtlikud ka inimestele endile. Seepärast on biotsiidide kasutamine rangelt reguleeritud biotsiidiseaduse ja EL biotsiidide määrusega (EL) 528/2012. Biotsiide võib turule lasta vaid vastava loa alusel. Ühes riigis lubatud biotsiide tuleb vastava taotluse alusel üldjuhul lubada ka teistes riikides, välja arvatud kui leidub mingi eriline põhjus sellest põhimõttest kõrvale kaldumiseks. Lisaks sellele on võimalik taotleda ka nn EL-tasandi biotsiidide turustamise luba.
Püsivad orgaanilised saasteained
Püsivad
orgaanilised saasteained (persistent organic pollutants e POP-id) on keskkonnas
püsivad, kahjulikud ning läbi toiduahela bioakumuleerumiseks võimelised ühendid
(nt pestitsiid DDT, dioksiinid, PCB-d). Kuna need ained ei lagune keskkonnas
või teevad seda väga aeglaselt, on oluline nende kasutamist reguleerida
rahvusvahelisel tasandil. Sellel eesmärgil loodi püsivate orgaaniliste
saasteainete Stockholmi konventsioon, mis jõustus 2004.a. Sellega on ühinenud 169 osapoolt üle kogu maailma,
muuhulgas ka Euroopa Liit ja Eesti. Euroopa Liidus reguleerib POP-ide
kasutamist Euroopa Parlamendi ja
nõukogu määrus (EÜ) nr 850/2004, mis täpsustab konventsiooni alusel võetud kohustuste täitmise korda.
Rahvusvahelised
Euroopa Liit
Eesti